Αθλητικά Νέα.

14 δρομείς έχουν ήδη τερματίσει στο άγαλμα του Λεωνίδα – Ιάπωνας ο πρώτος νικητής

1906{icon} {views}

Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες που επικρατούν από το βράδυ με έντονες βροχοπτώσεις και δυνατό αέρα οι δρομείς Σπαρταθλητές συνεχίζουν την υπέρ προσπάθειά τους.

Μέχρι αυτή τη στιγμή 09:54 π.μ. έχουν ήδη φτάσει στον τερματισμό – άγαλμα του Λεωνίδα, 14 δρομείς.

Πρώτος τερμάτισε ο 30χρονος Ιάπωνας  Ishikawa Yoshihiko στις 05:55 το πρωί και με χρόνο 22,55 ώρες.

Δεύτερος τερμάτισε ο 44χρονος Τσέχος  Brunner Radek στις 06:37 το πρωί και με χρόνο 23,37 ώρες.

Τρίτος τερμάτισε ο 41χρονος Πορτογάλος Oliveira Joao στις 07:34 το πρωί και με χρόνο 24,34 ώρες.

Και οι 3 πρώτοι δρομείς που τερμάτισαν προπορεύονταν στο περισσότερο κομμάτι της διαδρομής με αυτή τη σειρά που τερμάτισαν. Αρκετός κόσμος υποδέχτηκε τους πρώτους δρομείς στο άγαλμα του Λεωνίδα παρά τη βροχή που έπεφτε εκείνη την ώρα ενώ ο Δήμαρχος Σπάρτης, Ευάγγελος Βαλιώτης βράβευσε τους αθλητές.

Μέχρι στιγμής δεν έχει τερματίσει κανένας Έλληνας.

Για να βλέπετε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο Σπάρταθλον

Η φωτογράφηση του Αγώνα Σπάρταθλον γίνεται αποκλειστικά από τη ΛΕΦΩΣ (Λέσχη Φωτογραφίας Σπάρτης).