Νίκη για της ΚΑΡΥΑΤΙΔΕΣ.

i283726789538477474-_szw1280h1280_

Την δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η ομάδα των Καρυάτιδων με το θεωρητικά κύριο αντίπαλο της για την άνοδο στην Β΄Εθνική.Το ματς πριν την έναρξη χαρακτηριζόταν ντέρμπι όμως μέσα στο γήπεδο την κυριαρχία την είχε η ομάδα του Νείλου Καρρά που με πολύ εύκολο τρόπο έφτασε στο άνετο 4-0 και ουσιαστικά έδειξε ποια ομάδα θα είναι το αφεντικό φέτος στον όμιλο.Το σκορ άνοιξε στο 20ο λεπτό η Γεωργία Παπαγιάννη και η ίδια παίκτρια σημείωσε και το 2-0 στο 26ο λεπτό,το 3-0 έγινε στο 42ο λεπτό με την Γιάννα Λαμπράκη και το τελικό 4-0 η Ντορίτα Μαυροειδή στο 53ο λεπτό η ομάδα της Σπάρτης είχε κι άλλες ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ.

ΚΑΡΥΑΤΙΔΕΣ ΣΠΑΡΤΗΣ (Νείλος Καρράς) : Δημητρακοπουλου, Παρασκευοπουλου, Νικολακακου, Αναγνωσταρα, Μπορμπουδακη, Παπαγιαννη, Μαυροειδη, Γοματου, Ανδρονικου, Χαντζηδακη, Λαμπρακη

έπαιξαν επίσης οι : Πετρακη, Πετρουλια, Κουτσοβασιλη

Οι Καρυάτιδες Σπάρτης ιδρύθηκαν το 2014.Έχουν έδρα το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης και αγωνίζονται στην Γ΄Εθνική της Ε.Π.Ο.
Το 2014 και μετά από την πρωτοβουλία του προέδρου της Ε.Π.Σ. Λακωνίας κ. Καρρά Παναγιώτη γίνετε η προσπάθεια ίδρυσης γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου,αυτό επιτεύχθηκε με την βοήθεια των γονέων των αθλητριών και έτσι με έξοδα αυτών η ιδέα γίνετε πράξη. Πρόεδρος αναλαμβάνει ο Ηλίας Γρηγόρης.
Η ομάδα αποτελείτε απο μαθήτριες λυκείου και παίκτριες κυρίως της Λακωνίας στην πλειοψηφία τους .Σε σχολικό αγωνιστικό επίπεδο μεσα σε 2 χρόνια έχουν καταφέρει να πάρουν το 2015 την 3η θέση πανελλαδικά και το 2016 την δεύτερη θέση πανελλαδικά.Στο πρωτάθλημα έλαβε μέρος σαν ομάδα το 2014-2015 στην Γ’ Εθνική και τερμάτισε 3η ενώ πέρυσι τερμάτισε 1η μαζί με τον Φείδων Άργους,έτσι το πρωτάθλημα κρίθηκε σε μπαράζ στο Παναρκαδικό στάδιο Τρίπολης.
Η ομάδα του Νείλου Καρρά (Προπονητής)έχασε την άνοδο στον αγώνα μπαράζ στην Τρίπολη με τον Φείδων Άργους στα πέναλτι έχοντας όμως πραγματοποιήσει καταπληκτική εμφάνιση.
Φετινοί στόχοι : Είναι η ομάδα να παρουσιαστεί πολύ δυνατή και να καταφέρει του στόχους της στο πρωτάθλημα,έχει ενισχυθεί και έχει την περσινή χρονιά σαν εμπειρία.