Ολυμπιακός Γυθείου: Νίκησε στο ντέρμπι με Βλαχιώτη και ανέβηκε στην κορυφή.

1fc372946c0b98fb8d7f87d4c38ea83a_l

Ολυμπιακός Γυθείου – Αστέρας Βλαχιώτη = 1-0 ( 7η αγωνιστική Α’ Λακωνίας)

Δημοτικό Στάδιο Γυθείου/ Δερδελάκος Κυριάκος, Χρόνης Παρασκευάς, Λεβεντζώνης Γιάννης, Δερδελάκος Ανάργυρος

Το μεγάλο παιχνίδι που περίμεναν όλοι οι Λάκωνες ποδοσφαιρόφιλοι διεξήχθη σήμερα Σάββατο 5/11 στο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α’ Λακωνίας. Στο μεγάλο ντέρμπι του νομού ο Ολυμπιακός Γυθείου υποδέχτηκε τον Αστέρα Βλαχιώτη. Η ομάδα του Αστέρα πριν τον αγώνα ήταν μόνη πρώτη με 18 βαθμούς και από πίσω ακολουθούσε η ομάδα του Γυθείου. Πλέον μετά και τη μεγάλη νίκη που πέτυχε η ομάδα του Γυθείου στο συγκεκριμένο παιχνίδι και οι δυο συγκατοικούν στην κορυφή με την εξέλιξη του πρωταθλήματος να αναμένεται ιδιαίτερα συναρπαστική.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίχτες του Αργύρη Κατσίχτη μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, χάνοντας 2 κλασσικές ευκαιρίες για γκολ με εκφραστή τον Κατσίκα, ο οποίος στο 1′ κιόλας λεπτό της αναμέτρησης πήρε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή του Βλαχιώτη μετά από πάσα του Παντελή, αλλά ο Γαρόζης απέκρουσε το σουτ και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 21′ ξανά ο Κατσίκας απείλησε με σουτ ξανά την εστία του Γαρόζη μετά από πάσα του Σαμπατάκου, με τη μπάλα να πηγαίνει άουτ. Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου συνεχίστηκε χωρίς κάτι το αξιόλογο, πέρα από τα δυνατά μαρκαρίσματα και τις δυνατές μονομαχίες και με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να ξεκλειδώσουν τις αντίπαλες άμυνες.

Στην επανάληψη ξανά οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Στο 53′ σέντρα του Παντελή από τα αριστερά προς τον Κατσίκα, εκεί όμως παρενέβη ο Spasic  έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στο 60′ οι φίλαθλοι της φιλοξενούμενης ομάδας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για απόφαση του διαιτητή Σελίμου εις βάρος της ομάδας τους αποδοκιμάζοντάς τον και πετώντας αντικείμενα εντός του αγωνιστικού χώρου με αποτέλεσμα ο διαιτητής Σελίμος  να διακόψει για λίγα λεπτά τον αγώνα. Στο 68′ ο Βλαχιώτης προσπάθησε να απειλήσει την εστία των ερυθρολεύκων όμως ο Χαλίλι δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Myrta. Στο 77′ ο Σαραντόπουλος επιχείρησε ένα σουτ από καλή θέση όμως η μπάλα πέρασε απελπιστηκά άουτ. Στο 80′ ήρθε το γκολ της αναμέτρησης από το Γιάννη Μπουρελάκο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Βλαχιώτη και με ένα πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων έστειλε τη μπάλα αναπαυτικά στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Γαρόζη. Το  γκολ όπως ήταν φυσικό πανηγυρίστηκε έντονα από παίχτες προπονητικό επιτελείο και φιλάθλους στο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ολυμπιακού Γυθείου να είναι η μεγάλη νικήτρια. Ο Ολυμπιακός πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Αστέρα Βλαχιώτη με 18 βαθμούς. Ο Αργύρης Κατσίχτης και οι παίχτες του κοιτούν πλέον με άλλον αέρα τη συνέχεια του πρωταθλήματος, δείχνοντας παράλληλα χαρακτήρα πρωταθλήτη με τις συνεχόμενες νίκες στα ντέρμπι με Πελλάνα και Βλαχιώτη. Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα των ερυθρόλευκων του Γυθείου, το Σάββατο 12/11 στις 15:00 με αντίπαλο τον Α.Ο. Αγγελώνας, στη Συκιά.

Σύνθεση Ολυμπιακού Γυθείου: Myrta, Πατσάκος (Κωστάκος), Καζιάνης, Καρνιάτης, Πετρόπουλος, Αναστασάκος, Βλάχος, Λιγνός (Μπουρελάκος Ι.), Σαμπατάκος (Δασκαλάκης), Κατσίκας , Παντελής

Σύνθεση Αστέρα Βλαχιώτη: Γαρόζης, Σπηλιωτόπουλος (Χαλίλι), Spasic (Τσουκαλάς), Λιόσης, Νίκιας Γ. (Σαραντόπουλος), Σταμογιάννος, Γκόγκας, Χρήστου, Μπούνας, Τσιμικλής, Μπριλάκης

Τις επόμενες ώρες θα προστεθεί στο άρθρο και το βίντεο του αγώνα με φάσεις από τη διάρκεια του παιχνιδιού, δήλωση του Αργύρη Κατσίχτη και τους πανηγυρισμούς στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού.